Artykuły

NOWY MĘŻCZYZNA

Przemoc ze względu na płeć jako problem i wyzwanie dla mężczyzn: Jackson Katz

Mężczyźni, którzy zachowują milczenie wobec przemocy dokonywanej przez innych mężczyzn – niezależnie od tego, czy robią to specjalnie czy nie – stają się jej współsprawcami. Nasza wina nie polega na tym, że jesteśmy mężczyznami. Ale właśnie dlatego że jesteśmy mężczyznami – jesteśmy też odpowiedzialni za to, czy zabieramy głos, czy też milczymy w sprawie przemocy, której sprawcami są inni mężczyźni. (…)

Forma bezosobowa (fragment książki Paradoks Macho): Jackson Katz

Czy słyszeliście, jak polityk pod ostrzałem pytań na konferencji prasowej mówi, że „popełniono błędy”? W naszych cynicznych czasach wszyscy wiedzą, że ten zwrot oznacza spychanie odpowiedzialności. Uczciwy, naprawdę odpowiedzialny przywódca powiedziałby: „popełniłem błąd” albo „popełniliśmy błąd”. To wypróbowana metoda manipulacji językiem, stosowana przez winnych dla uniknięcia odpowiedzialności. Użycie formy bezosobowej lub strony biernej jest także jednym z głównych sposobów odwracania uwagi od roli mężczyzn w zjawisku przemocy wobec kobiet. Jeśli przyjrzycie się uważnie, dostrzeżecie, jak bardzo ogólnonarodowa dyskusja na temat przemocy ze względu na płeć, tocząca się w Sieci, w prasie, w telewizji i w codziennych rozmowach, zdominowana jest przez stronę bierną i gramatyczną „bezosobowość”.

Jak wychowywać naszych synów i uczyć ich bycia mężczyzną?: Tony Porter

Dorastałem w New York City, pomiędzy Harlemem i Bronxem. Byłem chłopcem a chłopców uczy się, że mężczyzna musi być twardy, musi być silny, musi być odważny, dominujący – zero bólu, zero emocji, za wyjątkiem gniewu – i oczywiście zero strachu; że to mężczyźni rządzą, co oznacza, że kobiety nie, że mężczyźni prowadzą, a wy tylko macie słuchać i robić co powiemy; że mężczyźni są lepsi, kobiety są gorsze; że mężczyźni są silni, kobiety są słabe; że kobiety są mniej warte, są własnością mężczyzn i są przedmiotem, zwłaszcza obiektem seksualnym. Później dowiedziałem się, że to jest zbiorowe uspołecznianie mężczyzn, lepiej znane pod nazwą „stereotyp mężczyzny”.

Paradoks macho, czyli jak stać po stronie ofiar przemocy: Sergio de Arana

Katarzyna Figura mówiąc o tym, czego doświadczała w ciągu ostatnich 12 lat otworzyła debatę na temat przemocy wobec kobiet. Niestety ludzie mediów nie są przygotowani do tej debaty, a często wręcz próbują zamknąć usta kobietom, które doświadczyły przemocy. Dlatego aby stanąć po stronie ofiar przemocy potrzebna jest prawdziwa odwaga.

Mężczyźni przeciwko przemocy seksualnej mężczyzn wobec kobiet: Jacek Fenderson

Przemoc wobec kobiet jest podstawową barierą dla równości płci. Przemoc niszczy fizyczne i psychiczne zdrowie kobiet, ogranicza możliwość podejmowania nieskrępowanych decyzji, nie pozwala na równą partycypację kobiet w życiu politycznym i społecznym. Męska przemoc zarówno wyraża, jak i podtrzymuje patriarchalne stosunki władzy. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kobiety, grupy i ruchy kobiece z całego świata próbowały krytykować, odpowiadać i powstrzymywać przemoc względem kobiet. Ich wysiłki są wspierane przez mniej liczną, ale ciągle rosnącą grupę mężczyzn.

bell hooks ma rację – olać dominację (lewica feministyczna albo żadna): Igor Strapko

Jestem feministą, to znaczy: wiem, że żyję w patriarchalnym społeczeństwie, noszę w sobie owoce patriarchalnej, seksistowskiej socjalizacji. Jestem feministą, to znaczy, że nie przyjmuję tych owoców z dobrodziejstwem wychowania. Mimo głębokiego, kulturowego wdrukowania ciągle podejmuję pracę dekodowania seksistowskich przyzwyczajeń, roszczeń, oczekiwań, społecznych interakcji po to, by je wypleniać ze swojego życia i z życia mojej rodziny oraz szerokiego kręgu przyjaciół i przyjaciółek, znajomych, współpracowników, itd.

KRYZYS MĘSKOŚCI

Jak „Podziemny Krąg”, tyle że naprawdę. Kryzys męskości przynosi agresję, strach przed kobietą, izolację: Anna Wittenberg

Kryzys na rynku pracy, poczucie zagrożenia i brak perspektyw na lepszą przyszłość mają fatalne skutki dla męskiej tożsamości. Ci, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowych rolach wymuszanych przez kulturę i gospodarkę, muszą potwierdzać swoją męskość w najgorszy z możliwych sposobów. Przez agresję wobec kobiet, dzieci, mniejszości.

Czy prawdziwy mężczyzna musi bić kobiety?: Sergio de Arana

Czytając w Newsweeku wywiad z Jackiem Masłowskim z fundacji Masculinum nie mogłem zrozumieć, jak psychoterapeuta może wypowiedzieć tyle bzdur na temat mechanizmów przemocy domowej w jednym wywiadzie.

Męska przemoc, agresja i władza: Krzysztof Arcimowicz

Statystyki pokazują, że zdecydowana większość przestępstw jest popełniana przez mężczyzn. Nasuwają się zatem pytania: Jaki jest związek między męskością a przemocą? Czy męska agresja i przemoc są zdeterminowane biologicznie i w związku z tym należy je uznać za coś naturalnego? Czy może jednak istotną rolę odgrywają tu wpływy kulturowe, istniejący model socjalizacji?

Prawdziwy mężczyzna musi umieć zabijać? Psycholog: To oznacza kompleksy, a facet z kompleksami zawsze jest słaby: Jakub Noch

Czy chłopcy są biologicznie uwarunkowani do stosowania przemocy, a dorosły mężczyzna nie jest prawdziwym facetem, jeśli nie lubi się bić? W polskim społeczeństwie wciąż panuje wiele mitów wokół męskiej agresji. O tym, czy musi być ona atrybutem męskości rozmawiamy z psycholog Barbarą Stawarz.

Jak seksualna roszczeniowość mężczyzn krzywdzi nas wszystkich: Jarune Uwujaren (tłum. Justyna Kowalska)

Seksualna męska roszczeniowość to przeświadczenie, że mężczyznom seks się należy dlatego, że są mężczyznami. Społeczeństwo niestety ten komunikat normalizuje. Jest on zakorzeniony w wielu potocznych zwrotach związanych z seksem, takich jak na przykład „Należało mu się”, „Kobiety dają”, „Mężczyźni zaliczają”. Prawda jest jednak taka, że nikomu seks się nie „należy” – niezależnie od tego, jak bardzo jest miły, dominujący, przebiegły, atrakcyjny, a już na pewno nie tylko dlatego, że jest mężczyzną.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s