Książki

Paradoks macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni nienawidzą kobiet i co wszyscy mężczyźni mogą z tym zrobić

Autor: Jackson Katz

Feminoteka / Czarna Owca, Warszawa 2012

Paradoks macho. Dlaczego niektórzy mężczyźni nienawidzą kobiet i co wszyscy mężczyźni mogą z tym zrobić to książka o męskiej przemocy wobec kobiet, napisana z punktu widzenia mężczyzny. Mężczyźni, jak podkreśla Katz, są sprawcami znacznej części aktów przemocy. Nie znaczy to, że większość mężczyzn stosuje przemoc. Przeciwnie, większość to tak zwani porządni faceci. Jednak, jak twierdzi Katz, ci porządni faceci nie uświadamiają sobie, że przemoc wobec kobiet stanowi problem mężczyzn. Dlatego pozostają obojętni. Dlatego przemoc trwa.
Paradoks macho adresowany jest właśnie do porządnych facetów. Każdy z was – mówi im Jackson Katz – ma wokół siebie kobiety, o które się troszczy: matki, siostry, córki, partnerki czy przyjaciółki. Musicie sobie uświadomić, jak bardzo męska przemoc i lęk przed nią wpływa na ich życie. Porzućcie rolę świadków, wysłuchajcie kobiet, zacznijcie je wspierać. Wspieranie kobiet wymaga większej odwagi, niż bierne uczestnictwo w kulturze, przesyconej przemocą. Oto paradoks macho – mężczyznom łatwo jest traktować obojętnie przemoc, stosowaną przez innych mężczyzn. Prawdziwe męstwo okazują jednak ci, którzy umieją się jej przeciwstawić.

***

Gender_Perspektywa antropologiczna_Tom II-Kobiecość_męskość_seksualnośćGender. Perspektywa antropologiczna. Tom II: Kobiecość, męskość, seksualność

Autorki: Hryciuk Renata (red.), Kościańska Agnieszka (red.)

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2007

Gender. Perspektywa antropologiczna przybliża polskim czytelnikom problematykę antropologii płci i seksualności. Z jednej strony prezentuje rozwój subdyscypliny, z drugiej pokazuje, jak owa subdyscyplina zmieniła obraz antropologii jako takiej, kwestionując – począwszy od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – kategorie analityczne uważane za oczywiste. Książka prezentuje prace klasyczne, które wyznaczyły drogę antropologii płci, a także artykuły nowe, które nie miały jeszcze szans na zdobycie takiego statusu.

Tom drugi „Kobiecość, męskość, seksualność” poświęcony jest wpływowi kultury oraz instytucji społeczno-politycznych na seksualność oraz kształtowanie się ról płciowych. Książka składa się z dwóch części: „Konstruktywizm społeczny: ciało i seksualność” oraz „Wizerunki męskości”.

***

meskosc_kobiecoscMĘSKOŚĆ – KOBIECOŚĆ. O różnicach wynikających z płci

Autorka: Sandra Lipsitz Bem

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000

W kulturze masowej i w psychice jednostek zakorzenione są mechanizmy dokonujące podziału świata na męski i kobiecy. Świat męski to władza, dominacja, siła, niezależność; natomiast świat kobiecy to uległość, bezsilność i pasywność. Są to uświęcone przez historię schematy, które autorka nazywa pryzmatami płci.

Owe pryzmaty – czyli ideologiczne, psychologiczne i społeczne mechanizmy – przyjmują męski punkt widzenia za neutralną normę. Utrzymują władzę ekonomiczną i polityczną w rękach mężczyzn i utrwalają z pokolenia na pokolenie męski porządek społeczny, co nie tylko sankcjonuje nierówność płci, ale prowadzi również do dyskryminacji wszelkich mniejszości. Celem książki jest uwidocznienie istnienia tych pryzmatów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s